Aktualności

Śpij, Ojczyzna o Tobie pamięta...

data: 2013-07-18, autor: Kamila Czechowska

Śpij, Ojczyzna o Tobie pamięta...
Gmina i miasto Szubin posiadają wiele miejsc, które związane są z historią tą wielką i tą lokalną. Są jednak takie miejsca, o których pamiętać powinniśmy wszyscy. Warto to zrobić przy okazji pamięci o swoich bliskich.
Pamiętać o Tych, którzy walczyli w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o Działaczach Społecznych, Bohaterach pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować. W przeddzień 100-lecia wybuchu I wojny światowej pamiętajmy o Poległych Mieszkańcach Szubina i całego powiatu szubińskiego, którym przyszło walczyć pod pruską flagą na europejskich frontach. Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”. Nie przechodźmy obojętnie obok pomnika powstańczego z nazwiskami Osób, które nie mają w większości w Szubinie czy Rynarzewie swych rodzin. Bo tu przyszli walczyć i tu odeszli na wieczną wartę.
Przywołajmy pamięć tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Niech staną do apelu poległych Żołnierze Września’39 przelewających krew w nierównej walce na czele z por. Józefem Suplickim, spoczywającym na szubińskiej nekropolii. Wspomnijmy Niezłomnych Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego oraz Walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Nie zapomnijmy o Zmarłych w obozach jenieckich i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy Ofiary Stalinizmu, Żołnierzy Wyklętych, Zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Cywilne Ofiary II wojny światowej i zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie naszego regionu i kraju. Pamiętajmy o Osobach, które dzień po dniu pracowały dla dobra naszej społeczności.
To jest wyrazem naszej pamięci o Tych, którzy byli przed nami.
Choć Ich nie znaliśmy, jesteśmy Im wdzięczni − za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia. Zapalmy Im znicz, by spełniły się słowa Śpij, Ojczyzna o Tobie pamięta...

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-05-16
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj12
razem160595

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi