Aktualności
Oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim, którzy zginęli w walkach na froncie północnym
data: 2013-01-14, autor: Kamila Czechowska
W ramach projektu ,,Wielkopolskimi śladami zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” dofinansowanego przez powiat nakielski 13.04.2013 r. pielgrzymowaliśmy trasą: Poznań - Lusowo - Środa Wlkp. - Miłosław - Września.Uczestnikami wyjazdu byli członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach, pracownicy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szubinie oraz członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie. W Poznaniu zwiedziliśmy Stary Rynek, pobliskie zabytki oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym obejrzeliśmy film o pierwszym dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisławie Taczaku. Kolejnym przystankiem było Lusowo. Tam zwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, złożyliśmy kwiaty na mogile gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, oddając hołd. Potem udaliśmy się do Środy Wlkp. na cmentarz, na którym spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. Kiedy oddawaliśmy hołd poległym, na groby swoich bliskich, którzy polegli w Powstaniu Wielkopolskim, przyszedł starosta Środy Wlkp. Pan Tomasz Pawlicki, który podzielił się z nami historią tego miejsca i swoją refleksją, nie kryjąc zadowolenia, że pamiętamy o tych powstańcach, którzy zginęli w walkach pod Szubinem. Kolejnym miejscem na naszej trasie był cmentarz w Miłosławiu, na którym spoczywa Władysław Wiewiórowski, który zmarł w wyniku odniesionych ran w walkach pod Szubinem. Obok mogiły Władysława Wiewiórowskiego pochowani są także powstańcy, którzy polegli w obronie wolności i niepodległości. Tam również złożyliśmy kwiaty i odmówiliśmy modlitwę za poległych. Ostatnim miejscem na naszej trasie była Września. Na cmentarzu oddaliśmy hołd poległym powstańcom, po czym udaliśmy się do Muzeum Dzieci Wrzesińskich. Kiedy zasiedliśmy w klasie w ławkach z 1901 r. i obejrzeliśmy film z 1906 r., wprowadziło nas to w atmosferę tamtych wydarzeń strajku dzieci i walki o język polski, o to, aby być Polakami. Nie ma lepszej lekcji historii jak ta, którą było nam dane przeżyć.
Modlitwę za poległych powstańców na cmentarzach prowadził ks. Leszek Kroll, proboszcz Parafii św. Wita w Słupach. Natomiast krótką historię związaną z poległymi powstańcami przedstawiła Pani Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Nie ma wolności i niepodległości bez walki. Dlatego pamiętamy o przeszłości, o tych, którzy byli gotowi poświęcić życie dla ojczyzny. W czasach braku autorytetów, agresji, zagubienia młodzieży, chaosu wartości uważam, że wychowanie młodzieży należy oprzeć na twardych fundamentach i wzorach z przeszłości. Stąd zrodził się pomysł na ten projekt, który zapisuje się jako wspaniała lekcja patriotyzmu i integracji międzypokoleniowej. Wierzę, że poprzez takie pokazywanie wzorców i odwoływanie się do takich wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna młode pokolenie będzie wzrastało do mądrego i odpowiedzialnego życia.
Marlena Posadzy
prezes POAK, autorka projektu,
organizator pielgrzymki
FOTORELACJA KAMILI CZECHOWSKIEJ I KATARZYNY CIENIUCH
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj9
wczoraj16
razem163983
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi