Aktualności

94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni

data: 2012-11-13, autor: Katarzyna Cieniuch

94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni
Gminne obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 miały miejsce w Kcyni 8 lutego. Obchody poprzedził Konkurs recytatorski "Raport z Powstania" ogłoszony przez Urząd Miejski w Kcyni, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 6 lutego. O konkursie piszemy tutaj. W dniu wczorajszym zaś na kcyńskim rynku zainstalowano wystawę wypożyczoną z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Piszemy o tym tutaj.
Kulminacja obchodów miała miejsce w piątek, 8 lutego 2013 r. Rozpoczęła ją msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich oraz Ojczyzny, którą odprawił proboszcz ks. kanonik Michał Kostecki. Po mszy św. dalsza część uroczystości miała miejsce na Rynku. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i delegacji na płytę rynku przez Komendanta Gminnego OSP Grzegorza Hemmerlinga, poczet flagowy w składzie: Krzysztof Pokrzywiński, Sebastian Mrotek i Andrzej Szynakiewicz, dokonał aktu podniesienia flagi państwowej.
Licznie przybyłych gości, delegacje, dzieci i młodzież szkolną powitała Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego prowadząca uroczystość. Po apelu pamięci, który odczytali uczniowie ZSO w Kcyni: Dominika Kowalska, Filip Musiał i Adam Zubrzycki, głos zabrał Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling.

Dzisiaj, patrząc z perspektywy minionych 94 lat, możemy powiedzieć, że trzeba było być bardzo odważnym, aby rozpocząć powstanie mając za przeciwnika kogoś tak silnego i potężnego. Ale Powstanie Wielkopolskie było dobrze zorganizowane, obliczono dobrze siły. Zanim zabrzmiały tu salwy, praca organiczna, rozważne działania konspiracyjne dawały rękojmię sukcesu militarnego, a później dyplomatycznego w postaci Rozejmu w Trewirze - mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Kcyni, którego przemówienie w całości publikujemy poniżej.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przy obelisku poświęconym Powstańcom Wielkopolskim. Wśród nich były m.in. delegacja kcyńskiego samorządu i Urzędu Miejskiego, delegacja Powiatu Nakielskiego reprezentowana przez wicestarostę Andrzeja Kindermana, delegacja z Mroczy z Prezesem TPPW w Mroczy majorem Jarosławem Odrobińskim, delegacja z Szubina na czele z Burmistrzem Ignacym Pogodzińskim, delegacja z Urzędu Wojewódzkiego z Mieszko Klawikowskim na czele, delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego, delegacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących, delegacja Szkoły Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, delegacja Stowarzyszenia „Razem dla Gminy Kcynia”, delegacja Rady Miejskiej w Kcyni, delegacja rodzin Powstańców Wielkopolskich, delegacja policji z Zastępcą Komendanta Powiatowego mł. inspektor Marcina Kijak.
Po tej części symbolicznie otwarto drugą wystawę na kcyńskim rynku, wypożyczoną z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdamnna. Wystawa dotyczy Powstania Wielkopolskiego na terenie Pałuk i Krajny. Będzie ją można zwiedzać do końca lutego. Kilka słów na temat wystawy powiedziała jej autorska, dyrektor Muzeum Kamila Czechowska, której Burmistrz Piotr Hemmerling wręczył - w podziękowaniu za współpracę - kwiaty i okolicznościowy list.
Następnie gości zaproszono na trzecią, ostatnią część uroczystości – część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta, które wchodzą w skład ZSO, i odśpiewaniu hymnu, gości oficjalnie powitała dyrektor Ewelina Marczak. Następnie uczniowie przygotowani pod kierunkiem pani dyrektor oraz Dobromiły Siewkowskiej, poprzez znakomity dobór pieśni i słowa recytowanego, wprowadzili zgromadzonych w niezwykły klimat prawdziwych i przemawiających do głębi naszych serc wartości patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Pod kierunkiem dyrekcji szkoły i młodzieży popłynęły wyrazy podziękowania kierowane przez Burmistrza Kcyni, a na dowód tego wręczył on pani dyrektor kwiaty i okolicznościowy adres.

Program artystyczny w LO Kcynia - film Kamili Czechowskiej --ZOBACZ TUTAJ

Pierwsza brygada w wykonaniu LO Kcynia-- film Kamili Czechowskiej----- ZOBACZ TUTAJ

Na koniec zaprezentowali się laureaci konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Urząd Miejski na okoliczność obchodów. Ostatnim elementem było wręczenie nagród laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie.

Po uroczystościach złożono również kwiaty przy tablicy widniejącej na budynku PKP oraz przy pomniku-mogile na nowym cmentarzu.

Głównym koordynatorem obchodów był Urząd Miejski we współpracy z Zespółem Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, Parafią pw. WNMP w Kcyni, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Klary Prillowej oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdamnna. Wartę w miejscach pamięci pełnili tradycyjnie zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego.




Tekst www.kcynia.pl
Zdjęcia Kamila Czechowska/Anna Duda-Nowicka

94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj10
wczoraj16
razem163984

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi