Aktualności

Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu

data: 2012-11-05, autor: Kamila Czechowska

Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu
Tegoroczne obchody 94 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu uświetniły dwie uroczystości, których organizatorami byli: Prezydent Miasta Inowrocław, Dowódca Garnizonu oraz Prezes inowrocławskiego TPPW.
4 stycznia w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta miała miejsce doniosła uroczystość wręczenia odznaczeń dla zasłużonych członków inowrocławskiego Koła TPPW oraz innych środowisk i organizacji, którzy swą działalnością przyczynili się do wielu wydarzeń upamiętniających zwycięskie Powstanie. Medale Opiekunów Miejsc Pamięci Narodowej wręczyła Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pani Ewa Mes. W gronie wyróżnionych znalazły się następujące osoby:
Złotym medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" uhonorowani zostali: Ksiądz Prałat Mieczysław Wegnerowski (pośmiertnie) - kapelan inowrocławskiego koła TPPW, orędownik ufundowania sztandaru i jeden z głównych darczyńców, filantrop, Honorowy Obywatel Miasta Gniewkowa; Teresa Świercz - opiekun Izby Tradycji i Wychowania Patriotycznego im. kpt. P. Cymsa, współautorka projektu sztandaru, członek zarządu inowrocławskiego koła TPPW; Bogdan Wojtkowiak - członek zarządu inowrocławskiego koła TPPW, miał duży wkład w pozyskiwanie darczyńców dzieła sztandaru; Wojciech Paluszyński - były prezes Koła TPPW w Inowrocławiu; Sebastian Witkowski - prezes Towarzystwa Przyjaciół Janikowa, współpomysłodawca pomnika ku czci Powstańców Wielkopolskich w Janikowie, kolekcjoner militariów z okresu Powstania, autor wystaw, uczestnik rekonstrukcji historycznych; Daniel Krobski - członek zarządu i skarbnik koła TPPW, współorganizator rajdów oraz imprez upamiętniających Powstanie Wielkopolskie.
Srebrny medal "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" otrzymali: Aleksander Smoliński - autor publikacji z zakresu Powstania Wielkopolskiego, uczestnik konferencji popularnonaukowych, znawca barwy i broni, członek Koła TPPW; Mirosław Kowalkowski - członek zarządu Koła TPPW w Inowrocławiu oraz pocztu sztandarowego, wniósł wkład w poprawę wizerunku Izby Tradycji i Wychowania Patriotycznego im. kpt. Pawła Cymsa; Alfred Krysiak - nestor inowrocławskich przewodników PTTK; Andrzej Dargacz - prezes PTTK w Inowrocławiu, organizator corocznych rajdów upamiętniających Powstanie Wielkopolskie.
Wojewoda wręczyła także brązowe odznaki "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" Markowi Krajniakowi i Krzysztofowi Stawskiemu, członkom klubu kibiców Zawisza, podczas uroczystości patriotycznych wraz z kolegami pełniącymi wartę przed pomnikami w mundurach historycznych, orędownikom utworzenia grupy rekonstrukcji historycznej upamiętniającej zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Te brązowe odznaki mają szczególnie ważny wymiar, w gronie wyróżnionych bowiem znaleźli się ludzie z młodszego pokolenia, studenci, których pasja i oddanie pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość.
Osobnym momentem uroczystości było wręczenie Prezydentowi Inowrocławia Panu Ryszardowi Brejzie honorowego medalu „Wierni Tradycji”, przyznawanego przez Zarząd Główny TPPW. Udekorowania dokonał Wiceprezes Zarządu Głównego TPPW Tadeusz Musiał w towarzystwie prezesa inowrocławskiego TPPW Rafała Cymsa. Prezes T. Musiał w swym wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na duże zaangażowanie władz samorządowych w organizowanie wielu wydarzeń i uroczystości upamiętniających zwycięskie Powstanie. Prezydent Inowrocławia, dziękując, podkreślił znaczenie wyzwolenia Inowrocławia w dalszym przebiegu Powstania Wielkopolskiego, mówiąc, iż było to największe miasto wyzwolone przez Powstańców. Zadeklarował również, że obchody 95 rocznicy Powstania Wielkopolskiego będą miały rangę i oprawę takie jak w czasie pamiętnych obchodów 90 rocznicy, a planowane wspólnie z Gnieznem, mogą stać się kulminacją uroczystości w całej Wielkopolsce, z uwagi na sprowadzenie szczątków kpt. Pawła Cymsa, nazwane „Powrotem dowódcy”. Tym wydarzeniom będą towarzyszyć również dwie rekonstrukcje historyczne: pierwsza odtwarzająca bitwę pod Zdziechową, druga to bitwa o Inowrocław.
Pani Wojewoda Ewa Mes, gratulując odznaczonym, zwróciła uwagę na determinację powstańców Polaków w drodze do upragnionej wolności, która była zwieńczeniem pragnień ich przodków i postaw kształtowanych w patriotycznych domach. Prezes koła TPPW Rafał Cyms przywołał natomiast pamięć zmarłego księdza prałata Wegnerowskiego, wyjątkowego kapłana, filantropa, którego ciepła i słów modlitwy będzie nam brakowało. Odznaczenie złoty medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” w imieniu rodziny zmarłego księdza odebrał syn siostrzenicy Mateusz Iskra.
Uroczystość uświetnił występ uczniów z Gimnazjum nr 1 im. św. Wojciecha kierowany przez Michała Maciejewskiego, który przypomniał wiele wzruszających pieśni z okresu Powstania.
Również w czasie uroczystości dostępna była do zwiedzania wystawa militariów powstańczych ze zbiorów Sebastiana Witkowskiego i dokumentów oraz zdjęć będących w kolekcji Tadeusza Konieczki.
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=2338&NrSection=200&NrArticle=235922&IdTag=18

W drugim dniu obchodów 94 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w sobotę 5 stycznia, o godz. 16.00 w bazylice mniejszej imienia Najświętszej Maryi Panny odbyła się inscenizacja według scenariusza historyka i regionalisty, Honorowego Obywatela Inowrocławia, laureata „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” i członka inowrocławskiego TPPW Edmunda Mikołajczaka. W postaci: dziennikarza, oficera i księdza wcielili się aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Paweł Gilewski, Marian Jaskulski i Marcin Zawodziński. W opowieści tej znalazły się zapiski historyczne i autentyczne wypowiedzi uczestników walk, wspomnienia bohaterów sprzed 94 laty, którzy oddali życie za wolny Inowrocław i niepodległą Polskę. Byli wśród nich mieszkańcy miasta, ale także pobliskich miejscowości m.in. z Kruszwicy, Strzelna, Mogilna, Witkowa i Gniezna. Dziennik Kujawski publikował nekrologi - przepojone smutkiem i cierpieniem, ale i wiarą oraz autentycznym, głębokim patriotyzmem. Radość ze zwycięstwa przeplatała się z bólem i smutkiem po stracie tych, którzy nie wahali się oddać swego życia za wolną Ojczyznę. Po historycznej relacji nastąpiło przejście pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna z udziałem władz miasta i powiatu, dowództwa Garnizonu Inowrocław, kompanii honorowej garnizonu i orkiestry dętej Inowrocławskich Kopalni Soli Solino SA. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w swoim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 94 laty. „Inscenizacja poświęcona tym, którzy za wolność oddali swój dar najcenniejszy - życie, przypomniała nam atmosferę i klimat tamtych dziejowych chwil. Jeszcze trwały ciężkie walki, świstały kule, padali trafieni, ale nic już nie było w stanie powstrzymać naszych przodków, którzy przepełnieni radością burzyli symbole nocy zaborowej: pruskie pomniki cesarzy i znienawidzonej Germanii w Rynku. Triumfalnie powracał język polski. Miasto odzyskało swą historyczną, odwieczną nazwę - Inowrocław, już znikała ta dziwaczna, brutalnie Polakom wbrew ich woli narzucona Hohensalza. Wkrótce podjęły pracę polskie urzędy, kierownictwo w fabrykach i przedsiębiorstwach objęli Polacy, dzieci poszły do polskich szkół. My, potomni, możemy tylko w jakimś zakresie wyobrazić sobie skalę tych patriotycznych uniesień, jakich wtedy doświadczyli inowrocławianie, świadkowie odrodzenia Rzeczypospolitej, państwa niepodległego, wolnego i suwerennego" - mówił Prezydent.
Następnie modlitwę za poległych odmówił dziekan inowrocławski ks. prałat Leszek Kaczmarek. Odbył się apel pamięci, oddano salwy honorowe. Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Autorami zdjęć są: Renata Napierkowska, Beata Zarzycka i Jerzy Ekert.
Rafał Cyms

Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu   Race i fajerwerki - 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj11
wczoraj16
razem163985

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi