Aktualności

Generał Taczak patronem ulicy w Janikowie

data: 2012-10-01, autor: Katarzyna Cieniuch

Generał Taczak patronem ulicy w Janikowie
Witam
Z satysfakcją donoszę, iż decyzją Rady Miasta w Janikowie, tutejsza obwodnica doczekała się swojego patrona, jest nim Generał Stanisław Taczak.

Starania o nadanie ulicy w Janikowie imienia Generała Taczaka, trwały kilka lat. Była to inicjatywa naszego Towarzystwa Przyjaciół Janikowa, którego mam zaszczyt być członkiem od początku istnienia. Towarzystwo nasze w swej szerokiej działalności szczególną uwagę skupia pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Z naszej inicjatywy oraz zgromadzonych środków finansowych w roku 2009 powstał pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej zorganizowaliśmy wystawę poświęconą pierwszemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisławowi Taczakowi, na otwarcie której zaproszona została rodzina Generała. W naszych planach jest również zorganizowanie powstańczej grupy rekonstrukcyjnej, wśród młodzieży skupionej w Stowarzyszeniu Kibiców Zawiszy.

Postać Generała Stanisława Taczaka była nam zawsze szczególnie bliska. To tutaj w Janikowie w latach 1947-1959 mieszkał pierwszy dowódca Powstania. Nie był to szczęśliwy okres w życiu Stanisława Taczaka, bowiem otrzymując głodową emeryturę, zmuszony był mimo złego stanu zdrowia i podeszłego wieku pracować jako magazynier w miejscowej cukrowni. Cieszył się wśród mieszkańców dużym i wzajemnym szacunkiem, służąc pomocą, udzielając dzieciom korepetycji. Wówczas Janikowo stało się centrum spotkań bohaterów Powstania Wielkopolskiego, bowiem w przeciwieństwie do ówczesnych władz komunistycznych przyjaciele nie zapominali o swoim dowódcy.

Nadanie imienia Gen. Stanisława Taczaka obwodnicy janikowskiej, to zwieńczenie też wspólnych dążeń zarówno Towarzystwa Przyjaciół Janikowa oraz inowrocławskiego koła TPPW, które również aktywnie włączyło się w ideę utworzenia tej ulicy. Dodam jeszcze, że trzech członków TPJ wspiera aktywnie szeregi TPPW, są to: prezes Sebastian Witkowski, kolekcjoner, regionalista, na co dzień kierownik Domu Kultury „Zefir”, chor. Radosław Balmowski, v-ce prezes PTTK w Inowrocławiu oraz moja skromna osoba.

Ulica w Jankowie, której będzie patronować Generał Stanisław Taczak, stanie się najdłuższą z wszystkich noszących imię tego bohatera narodowego, bowiem jej długość wynosi ok 2,6 km ;)


Pozdrawiam
Rafał Cyms




Serdecznie dziękujemy Rafałowi Cymsowi, a jako ilustracje tekstu publikujemy pracę plastyczną Anety Powarzyńskiej z Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim, II miejsce w VII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym w Szubinie, 2007 r.

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj19
wczoraj16
razem163993

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi