Aktualności
Wspaniały jubileusz ks. prałata Jana Kątnego za nami
data: 2012-06-08, autor: Kamila Czechowska
Z okazji sześćdziesiątej rocznicy święceń kapłańskich Księdza Prałata Jana Kątnego przewodniczący Rady Miejskiej Marek Domżała, burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprosili do muzeum na uroczystości jubileuszowe oraz koncert. Muzeum przygotowało okolicznościową wystawę, na której można obejrzeć zdjęcia z dzieciństwa, święceń kapłańskich i posługi kapłańskiej Księdza Jana Kątnego oraz m.in. przyznane dyplomy i medale. Nie zabrakło także pamiątek związanych z działalnością ks. Jana w szeregach Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.Galeria zdjęć ---- ZOBACZ TUTAJ
Gości przywitali burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i dyrektor szubińskiego muzeum Kamila Czechowska. Później głos zabrał ksiądz dziekan, proboszcz parafii pw. św. Marcina Bpa w Szubinie, Tadeusz Lesiński, który przedstawił publikację o Księdzu Janie Kątnym pt.: Oto ja, poślij mnie, która wydana została z okazji rocznicy święceń. W tej części uroczystości zostały wręczone książki jej autorom. W imieniu Rady Miejskiej powinszowania złożył przewodniczący Marek Domżała; w części oficjalnej życzenia złożyli także starosta nakielski Tadeusz Sobol i przewodniczący Rady Powiatu Artur Michalak oraz radna sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Silvana Oczkowska. Głos zabrał Jubilat, mówiąc o swoim powołaniu, dziękując za przybycie. Artystycznych doznań zapewnił zespół poezji śpiewanej ARETE z gościnnym udziałem Przemysława Hałuszczaka. Nie zabrakło odśpiewania Sto lat oraz tortu. Sala wypełniła się gośćmi, którzy chcieli pogratulować Księdzu Janowi Kątnemu jubileuszu oraz złożyć życzenia; wśród nich byli przedstawiciele powiatu, gminy, duchowieństwa, instytucji, mieszkańcy nie tylko Szubina, ale gminy i regionu, wśród których byli parafianie, wieloletni współpracownicy Księdza Jana Kątnego podczas Jego posługi w szubińskiej parafii, byli także goście z Dinxperlo Barbara i John Gerrits. Na koniec uroczystości można było zdobyć wydaną z okazji jubileuszu publikację oraz wpis Księdza. Teksty do niej napisali (w kolejności alfabetycznej): Kamila Czechowska, Roman Danielewski, Maria Horka, ks. dziekan Tadeusz Lesiński, Jolanta Makowiecka, Benigna Olszewska, Bernadeta Piniarska, Ludmiła Zagrodzka. Kolejka osób chętnych powinszować Księdzu była długa. Dodać należy, że uroczystość była wzruszająca nie tylko dla Księdza Jubilata, ale także gości, w oczach niektórych pojawiły się łzy wzruszenia.
6 czerwca 2012 r. o godzinie 14.00 w Kościele p. w. św. Marcina Bpa w Szubinie została odprawiona msza dziękczynna za 60 lat posługi kapłańskiej ks. prałata Jana Kątnego. Po mszy Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski odznaczyła ks. prałata Jana Kątnego - Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Wniosek składała Gmina Szubina, a nasze Muzeum także pomagało w jego uzupełnianiu. Po uroczystym odznaczeniu ks. jubilat odbierał liczne życzenia, także od naszej placówki.
Galeria zdjęć z odznaczenia --- ZOBACZ TUTAJ
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj19
wczoraj16
razem163993
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi