Aktualności
Powstańczy akcent na wystawie plenerowej
data: 2012-06-05, autor: Kamila Czechowska
Od 1 czerwca 2012 r. zapraszamy na kolejną wystawę związaną z nowatorskim projektem zagospodarowania przestrzeni publicznej. Wystawa pt. OBLICZA CZASU powstała z chęci pokazania większej publiczności zasobów Muzeum Ziemi Szubińskiej.Tymi zasobami są pocztówki. Nie ustalono, kto jest autorem pierwszej kartki pocztowej. Stało się to około roku 1870 r. Wtedy to na karcie korespondencyjnej nadrukowano pierwszy raz obrazek. Najstarsze w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej karty pocztowe pochodzą z roku 1898 i są to litografie. Ich część prezentujemy w tym katalogu. To właśnie one zachęciły nas do pokazania widoków związanych z Szubinem i ziemią szubińską, do podróży sentymentalnej w przeszłość. Pocztówki pochodzą z tworzonej od dziesięciu lat kolekcji muzealnej, która w 2010 r. została zasilona darowizną Hansa Joachima Fritza i liczy ponad dwieście pozycji katalogowych. Muzeum kolekcjonuje pocztówki związane z Szubinem, Łabiszynem, Kcynią i Barcinem. Rarytasem wśród zbiorów są karty pocztowe z małych miejscowości, które pokazują fragment codziennego życia na pałuckiej wsi.
Jedna z pocztówek ma szczególne znaczenie dla pamięci o powstaniu wielkopolskim. Publikowana powyżej i na wystawie pocztówka pokazuje pomnik powstańczy na cmentarzu w Szubinie.
Wystawie towarzyszy bezpłatny folder, który jest dostępny w Muzeum.
Tytuł naszego projektu, dzięki któremu możemy pokazywać wystawy plenerowe, to „Kultywowanie miejscowych tradycji poprzez organizację wystaw plenerowych oraz wyposażenie Muzeum Ziemi Szubińskiej w stojaki wystawiennicze”. Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fundusze unijne pozyskaliśmy za pośrednictwem Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. Środki na realizację tego projektu zdobyliśmy w ramach zadania „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, są wydatkowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” wdrażanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.
Zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystaw plenerowych i dzięki nim poznawania miasta i regionu.
Więcej zdjęć z wystawy plenerowej --- ZOBACZ TUTAJ.
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj19
wczoraj16
razem163993
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi