Aktualności
„27grudnia 1918”, strategiczna gra planszowa o charakterze edukacyjno-historycznym, w naszym Muzeum
data: 2012-05-30, autor: Kamila Czechowska
Muzeum Ziemi Szubińskiej gromadzi wszelkie materiały, które pozwolą lepiej poznać i zrozumieć zwycięskie powstanie. Gdy na stronie 27grudnia.pl zauważyliśmy grę strategiczną, postanowiliśmy poznać ją bliżej. Udało się, za pośrednictwem Karoliny Hopko z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego gra dostarczona z dzisiejszą pocztą jest już w Szubinie. W piśmie dołączonym do przesyłki dyrektor gabinetu marszałka województwa wielkopolskiego Tomasz Grudziak podkreśla rolę powstania w dziejach naszego kraju. Mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego cieszy fakt, że gra traktuje o naszym froncie Powstania Wielkopolskiego i nie brak tam akcentów związanych z Szubinem czy Żninem.Serdecznie dziękujemy za wzbogacenie naszych zasobów.
„27grudnia” to strategiczna gra planszowa o charakterze edukacyjno-historycznym przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Jednym z jej celów jest przybliżenie miejsc, postaci i wydarzeń, z którymi spotykamy się na co dzień (zarówno na terenie obecnego województwa wielkopolskiego jak i kujawsko-pomorskiego), a które miały wpływ na przebieg Powstania Wielkopolskiego.
Często są to miejsca (jak np. Bazar, Dworzec Główny), nazwy ulic (Ratajczaka, Taczaka, Paderewskiego) albo z pozoru nieistotne dla historii obiekty (np. most na Chwaliszewie, Ławica), wokół których obracamy się codziennie, a wiemy o nich tak niewiele. Gra ma charakter strategiczny - każdy gracz może poczuć się jak dowódca, który zarządza swoimi oddziałami, podejmuje decyzje, zdobywa lub traci istotne punkty. Walki o poszczególne miejsca, które znajdują się na planszy, często mogą mieć podobny przebieg do tych z 1918 i 1919 roku - jak chociażby historia Szamocina i Kolna, które kilkukrotnie przechodziły z rąk niemieckich w ręce powstańców.
Grę wyróżnia atrakcyjna forma graficzna, z autorskimi grafikami, przygotowanymi specjalnie na potrzeby projektu. Zarówno grafiki na planszy, jak i rysunki na kartach zostały stworzone głównie na bazie zachowanych fotografii z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz ze zdjęć z rekonstrukcji tych wydarzeń - czytamy na stronie internetowej 27grudnia.pl - ZOBACZ TUTAJ
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj19
wczoraj16
razem163993
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi