Aktualności
Dom Polski - siedziba Straży Ludowej w czasie powstania
data: 2012-03-21, autor: Kamila Czechowska
Na szubińskim rynku zaszły zmiany, a dokładniej jest on bogatszy dzięki projektowi Muzeum Ziemi Szubińskiej. To nowatorski projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w miasteczkach liczących około 10.000 mieszkańców. Nie tylko w muzeum można teraz oglądać wystawy, od dziś jest to możliwe także na rynku, ponieważ pojawiły się na nim stojaki wystawiennicze. Pierwsza wystawa plenerowa, którą można już oglądać na głównym placu naszego miasta, nosi tytuł: Stulecie Domu Polskiego. Jest to wystawa o ludziach, organizacjach i historii budynku, który powstał ze składek społeczeństwa ziemi szubińskiej. Na wystawie nie zabraknie elementów łączących budynek z tematyką Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i weteranów zrywu. W tym roku obchodzimy setną rocznicą jego powstania. Dziś Dom Polski jest siedzibą naszego muzeum. Nowa wystawa ma już pierwszych odbiorców, co zostało uwiecznione na naszych zdjęciach. Będzie czynna do końca kwietnia.Tak wygląda pierwsza wystawa plenerowa na Rynku w Szubinie ---- ZOBACZ TUTAJ
W przyszłości zaprezentujemy kolejne wystawy związane z naszym miastem i regionem: w maju 2012 r. − 1 Maja na czarno-białej kliszy − pokazująca powojenne obchody Święta Pracy, następnie Oblicza czasu − wystawa pocztówek i zdjęć z okresu przed 1945 r. na bazie zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Każdej wystawie będzie towarzyszył bezpłatny folder, który będzie dostępny w Muzeum.
Tytuł naszego projektu, dzięki któremu będziemy mogli pokazywać wystawy plenerowe, to „Kultywowanie miejscowych tradycji poprzez organizację wystaw plenerowych oraz wyposażenie Muzeum Ziemi Szubińskiej w stojaki wystawiennicze”. Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fundusze unijne pozyskaliśmy za pośrednictwem Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. Środki na realizację tego projektu zdobyliśmy w ramach zadania „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, są wydatkowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” wdrażanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.
Zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystaw plenerowych i dzięki nim poznawania miasta i regionu.
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj19
wczoraj16
razem163993
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi