Aktualności

Chwała bohaterom

data: 2023-12-27, autor: Kamila Czechowska

Chwała bohaterom
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto upamiętniające zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, wypada w rocznicę wybuchu insurekcji. Z tej okazji, na terenie miasta i gminy Szubin zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pamięci.
Delegacja na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i Burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim, oddała hołd wszystkim tym, którzy walczyli za polską niepodległość i wolność.
Złożono znicze pod pomnikiem-mogiłą powstańczą na szubińskiej nekropolii, a ks. kanonik Tadeusz Lesiński poprowadził modlitwę w intencji powstańców.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Rady Seniorów na czele z przewodniczącym Janem Kosteckim, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie Mariola Polańska, przedstawiciele szkół i instytucji kulturalnych, klubów seniora, harcerze.

Wartę przy mogile wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni.

Przed uroczystością w Szubinie przedstawiciele władz Szubina wraz z Dyrektor Muzeum dr Kamilą Czechowską oddali cześć poległym Powstańcom Wielkopolskim spoczywającym na cmentarzu w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz pod pomnikiem w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu. W Rynarzewie i Zamościu delegacji z Szubina towarzyszyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Rynarzewie, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

Tekst i zdjęcia: www.szubin.pl

https://szubin.pl/aktualnosci/chwala-bohaterom.html

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-04-15
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj28
razem160045

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi