Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      



2015-02-16 » I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo

miejsce wydarzenia : Gniezno, Rynarzewo, Zamość



I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo
W rocznicę rozejmu w Trewirze, 16 lutego 2015 r. odbył się I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo. Wybór patrona trasy nie jest przypadkowy. Mariusz Józef Wachtel, sierżant Oddziału Gnieźnieńskiego (dowódca 4. Kompanii Gnieźnieńskiej), urodził się 11 stycznia 1892 r. w Gnieźnie, tam mieszkał. Poległ 18 lutego 1919 r. pod Rynarzewem w trakcie sławnej bitwy o pociąg pancerny. Pochowany został w Gnieźnie.
W bieg fizycznie zaangażowało się siedmioro biegaczy, z których każdy miał do pokonania dziesięciokilometrowy odcinek. W biegu udział wzięli: Monika Rybak, Krzysztof Celka, Marcin Tomczak, Jacek Jagodziński, Bartosz Perek, Mateusz Kosmaczewski, Ramzes Temczuk. Z Gniezna wyruszono o godz. 8.00, biegnący przekazywali sobie zamiast pałeczki flagę powstańczą. W Gnieźnie biegaczy pożegnała starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska.
Bieg od strony medycznej zabezpieczała Agnieszka Jóźwiak, dokumentacyjnej Natalia Ciesielska, a nad całością czuwał prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gnieźnie i etatowy członek Zarządu Powiatu Robert Gaweł. Był on też odpowiedzialny za dopełnienie wielu formalności, by bieg krajową „piątką” i przez dwa województwa mógł dojść do skutku. Po pokonaniu trasy, która upływała biegaczom w silnym i przenikliwym wietrze, biegacze dotarli pod pomnik w Zamościu. Tam czekał na nich burmistrz Szubina Artur Michalak, który objął nad biegiem patronat honorowy, i dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska. Biegacze i pozostali członkowie Teamu z Gniezna oraz reprezentanci Szubina zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem. Podczas spotkania po biegu burmistrz Szubina wyraził nadzieję, że kolejny bieg odbędzie się z udziałem sportowców z Szubina. Dyrektor muzeum przekazała gościom wydawnictwa muzealne związane z tematem powstania. Ciepły poczęstunek dla uczestników biegu i gości zapewnił Hotel - Restauracja Saga w Zamościu.


autor publikacji : Kamila Czechowska


bibliografia :


linki :


 I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo   I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj24
wczoraj16
razem163998

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi