Wydarzenia
2013-11-10 » Poświęcenie nowej mogiły Jana Filipiaka w Zielińcu
miejsce wydarzenia : Zieliniec
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Zielińcu. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało bardzo wiele delegacji oraz poczty sztandarowe z terenu gminy Kołaczkowo. Wartę Honorową przy nagrobku pełnili strażacy z OSP w Zielińcu oraz uczennice profilu wojskowego wrzesińskiej szkoły. Początkiem uroczystości było wprowadzenie pocztu flagowego i sztandarów: Szkoły Podstawowej w Grabowie, Gimnazjum im. Władysława Stanisława Rejmonta w Kołaczkowie, OSP w Sokolnikach, OSP w Zielińcu oraz Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kołaczkowie. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego w imieniu organizatorów uczestników powitał Mateusz Maserak. Wśród zaproszonych gości obecne były delegacje: Starostwa Powiatowego we Wrześni na czele ze starostą Dionizym Jaśniewiczem, biura poselskiego Krystyny Pośledniej – reprezentowane przez panią Anetę Sarbinowską-Murawiecką, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Wrześni, Harcerskiego Kręgu Instruktorskiego, wójta Gminy Kołaczkowo - Wojciecha Majchrzaka, radnych powiatowych i gminnych, sołtysów, księży, dyrekcji szkół oraz rodziny powstańca Jana Filipiaka. Poświęcenia nowej mogiły dokonał ks. Mariusz Wiśniewski - proboszcz parafii w Zielińcu. Następnie delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze na grobie. Podczas uroczystości na cmentarzu odczytano list z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Rys historyczny wydarzeń sprzed 95 lat przypomniał nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Bieżanowie. Głos zabrał również prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie. „Od mogiły żołnierza nie odchodzi się ze złamaną duszą. Nie odchodzi się z poczuciem klęski i beznadziejności, ale z niezbitym przekonaniem, że oto wyrosła nowa wartość ducha, wartość nie moja, nie twoja, ale nas wszystkich – wartość należąca do całego Narodu. Trzeba aby pamięć o nich wiecznie trwała i żyła” - napisał w Liście strat Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jej autor Tadeusz Jabłoński. Na tej liście znalazł się również bohater dnia dzisiejszego, powstaniec Jan Filipiak. Syn tej ziemi. To On przed 95. laty z bronią w ręku znalazł się na ziemi szubińskiej, by walczyć o wolność Pałuk. I poległ w obronie rodzącej się wówczas Ojczyzny. Dzisiaj my, mieszkańcy tej ziemi, przepojeni wdzięcznością za dar Jego życia i poświęcenia Go na Ołtarzu Ojczyzny pochylamy głowy nad Jego mogiłą i w imieniu całej społeczności naszej gminy składamy Mu hołd.
Wyrażamy słowa uznania dla społeczności tej ziemi i jej mieszkańców, którzy dbają o to, by pamięć o bohaterach zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 trwała wiecznie przez kolejne pokolenia. Sami od kilkunastu lat w podobny sposób pielęgnujemy pamięć przekazaną nam przez naszych ojców, stąd nasz podziw i wdzięczność dla ludzi zaangażowanych w tę piękną i wzruszającą uroczystość. Dziękujemy za możliwość spotkania się na rodzinnej ziemi powstańca Jana Filipiaka, któremu dziękujemy za dar wolności naszej szubińskiej ziemi w 1919 r. Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci (…) – powiedział w swoim przemówieniu P. Adamczewski.
Następnie krótką część artystyczną zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieganowie. Na tym zakończyła się uroczystość na cmentarzu parafialnym w Zielińcu. Uczestnicy w zwartym szyku wraz z pocztami sztandarowymi przeszli do kościoła pw. św. Mikołaja w Zielińcu, gdzie Mszę św. za Ojczyznę odprawili ks. proboszcz Mariusz Wiśniewski oraz ks. Paweł Lewandowski, proboszcz parafii pw. NSPJ w Grabowie Królewskim. Mszą świętą zakończyła się oficjalna część uroczystości w Zielińcu. Mieszkańcy przeszli po mszy do miejscowego Domu Kultury, gdzie przy kawie i cieście świętowano Narodowe Święto Niepodległości.
Jan Filipiak urodził się 17.12.1891 r. na Janowie (obecnie Zieliniec). Mieszkał w Zielińcu. Zmarł 10.02.1919 r. na polu walki, najprawdopodobniej w okolicach Rynarzewa podczas prób wysadzenia i przejęcia niemieckiego pociągu pancernego „Panzerzug 22”. Bohater wstępuje w szeregi powstańcze po rozpoczęciu pierwszych walk o wolność wielkopolskiej ziemi. Brał udział w głośnej bitwie o Szubin oraz w próbie wysadzenia niemieckiego pociągu pancernego jako sierżant Pierwszego Wielkopolskiego Batalionu Saperów. Najprawdopodobniej próba odbicia pociągu z niemiecką amunicją miała miejsce w okolicach Rynarzewa. Jan został tam postrzelony przez niemieckiego żołnierza. Umarł 10 lutego (poniedziałek) w szpitalu w Szubinie, kilka dni po postrzale. Ciało Jana Filipiaka zostało przewiezione do Wrześni. Tam nastąpiła identyfikacja zwłok przez ojca – Andrzeja Filipiaka. Miejsce pochówku nie było jednoznacznie nakreślone. Jan Filipiak spoczął na cmentarzu parafii, w której urodził się i mieszkał. Pogrzeb odbył się po 11 dniach od śmierci. Jak podają opowiadania, uroczystość miała charakter państwowy. W pogrzebie uczestniczyło wojsko. Oddane zostały salwy honorowe, a na niebie nad cmentarzem w tym dniu pojawiły się wojskowe samoloty.
autor publikacji : Piotr S. Adamczewski
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj10
wczoraj16
razem163984
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi