Obchody rocznic
2014-02-18 » 95 lat temu powstańcy zdobyli „Smoka”. Rocznica zdobycia niemieckiego pociągu pancernego na froncie północnym powstania wielkopolskiego pod Rynarzewem
miejsce rocznicy : Rynarzewo
Po wysłuchaniu hymnu państwowego uroczystości pod pomnikiem prowadził prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie Piotr S. Adamczewski, który powiedział m.in. „(…) Stajemy tu razem, złączeni myślą o wszystkich znanych i bezimiennych bohaterach powstańczego zrywu ludu Wielkopolski – obrońcach Ojczyzny, którzy toczyli śmiertelny bój o Rynarzewo, Szubin, Kcynię, Łabiszyn, Brzozę, Nakło nad Notecią, Paterek, Żnin, Władysławowo, Rudy, Kołaczkowo, Zamość, Tur, Samoklęski. Tu, przed tym pomnikiem, w miejscu – symbolu męstwa żołnierza polskiego, pochylamy swoje czoła w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległość i granice Polski, powstającej z gruzów po 123 latach zaborów. Pamięć o nich jest wiecznie żywa, jak wieczny jest ich wysiłek. Bądźmy dziedzicami pragnień i wysiłków pokoleń, które urzeczywistniły polski „sen o szpadzie”. Imion i czynów poległych Bohaterów o niepodległość i honor Rzeczpospolitej – nie zapominajmy! Chwała Bohaterom.
Dla uczczenia 95 rocznicy walk Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i poległych w nim powstańców 1 Batalion Logistyczny im. Ziemi Nakielskiej oddał trzykrotnie salwę honorową, a obecni na uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem. Po odegraniu Roty utwór na trąbkę wykonał Artur Przemorski z Koła TPPW 1918-1919 w Szubinie.
Po zakończeniu uroczystości w Zamościu uczestnicy manifestacji udali się do Rynarzewa, gdzie w świetlicy wiejskiej odbyła się druga część rocznicowych uroczystości. Po powitaniu gości przez dyrektora Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie Janusza Nowakowskiego nastąpił moment dekoracji Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej sztandaru jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie. Dekoracji w imieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dokonał sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Mieszko Klawikowski. Akt nadania medalu z rąk sekretarza odebrał naczelnik jednostki, wiceprezes, druh Leszek Gutkowski. Skład pocztu sztandarowego OSP Rynarzewo tworzyli druhowie: Marek Adamczewski, Rafał Ruciński i Dawid Walczak. Następnie uczestnicy wysłuchali i obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie pod kierunkiem Iwony Koguciuk i Magdaleny Itrich. Młodzież czytała fragmenty pamiętnika ks. Mieczysława Buławskiego pt. Miasteczko nad frontem. Wspomnienia z roku 1919, które przeplatane były wierszami i utworami muzycznymi wykonywanymi przez szkolny chór Belcanto z Rynarzewa. Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście m.in. radna Silvana Oczkowska, starosta Tadeusz Sobol, wiceburmistrz Mariusz Piotrkowski i dyrektor Janusz Nowakowski. W holu świetlicy oglądać można było wystawę „Szklakiem Powstania Wielkopolskiego” udostępnioną przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.
autor publikacji : Piotr Adamczewski
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-11-24
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj10
wczoraj12
razem164020
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi