Obchody rocznic
2012-02-03 » 93. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni
miejsce rocznicy : Kcynia
Dokładnie po 93 latach od tego wydarzenia w Kcyni świętowano kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Pomysłodawcą i koordynatorem całego piątkowego przedsięwzięcia była Anna Duda-Nowicka z Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni. Na ten dzień, dzięki współpracy z innymi podmiotami, udało się przygotować bardzo widowiskowe, patriotyczne przedsięwzięcie, które było także elementem bogatego kalendarza całorocznych imprez w związku z jubileuszem 750-lecia nadania praw miejskich Kcyni. Podziękowania należą się wszystkim tym z Państwa, którzy pomimo mrozu wytrwali i uczestniczyli w przedsięwzięciu. Kulminacja obchodów została poprzedzona lekcjami "żywej historii" 16 stycznia, z których mogły skorzystać kcyńskie szkoły.
Już od wczesnych godzin na Rynku tworzył się punkt rekrutacji, obóz wojskowy oraz pracownia fotograficzna. Chętni do inscenizacji mogli rekrutować się i musieli przejść przez cały proces rekrutacji, w tym sprawdzić swój stan zdrowia w „punkcie medycznym” zlokalizowanym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Tam też udostępniona została wystawa zdjęć z okresu Powstania wypożyczona z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdmanna, która czynna będzie do 16 lutego. Ta swego rodzaju "gra miejska" miała na celu zapoznanie uczestników z ekwipunkiem, umundurowaniem oraz powstańczą rzeczywistością.
Punktualnie o godz. 12.00 w kościele pw. WNMP w Kcyni w intencji Powstańców Wielkopolskich oraz Ojczyzny odprawiona została przez proboszcza ks. kanonika Michała Kosteckiego msza św. "Dzisiejsza eucharystia to nasze dziękczynienie. Jesteśmy tutaj, aby dziękować za powstańczy trud, ofiarę życia dla Ojczyzny. Chcemy się też modlić, aby dzień po dniu żyć wolni. (...) Dziś świętujemy i właśnie 3 lutego 1919 r., kiedy zakończyła się bitwa o Kcynię i pochowano powstańców, świętowano na rynku zwycięstwo" – podkreślił podczas kazania ks. kanonik Michał Kostecki. Licznie przy ołtarzu zgromadziły się poczty sztandarowe wprowadzone przez dowódcę obchodów Komendanta Gminnego OSP st. asp. Grzegorza Hemmerlinga. Podczas mszy św. pieśni śpiewali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni pod kierunkiem p. Dobromiły Siewkowskiej. Dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku.
Po zdaniu meldunku o gotowości do uroczystości, podniesiona została flaga państwowa i odegrany został hymn państwowy. W skład pocztu flagowego weszli: Andrzej Szynakiewicz, Marcin Banach i Sebastian Mrotek. Uczestników powitała Anna Duda-Nowicka. Wśród obecnych byli m.in. Radna Sejmiku Wojewódzkiego p. Lucyna Andrysiak, Starosta Nakielski p. Tadeusz Sobol, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni p. Edmund Kroll, Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego p. Tomasz Miłowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Franciszek Sobiechowski, Dowódca JRG st. kpt. Mariusz Mantych i Zastępca Dowódcy JRG asp. sztab. Jerzy Bejmowicz, Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdmanna p. Kamila Czechowska, żołnierze z 1. batalionu logistycznego im. Ziemi Nakielskiej w Bydgoszczy. W uroczystościach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe: straży pożarnych, szkół, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, a także dzieci i młodzież, sołtysi i przewodniczący samorządów osiedlowych, lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy i kierownicy placówek, przedstawiciele TPPW oraz rodziny Powstańców Wielkopolskich.
Po powitaniu głos zabrał gospodarz uroczystości Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. "Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, jak wyglądałaby Polska bez tamtego zwycięstwa, które było małą, lecz znaczącą częścią tamtego olbrzymiego sukcesu wszystkich Wielkopolan. Ten sukces nie wziął się znikąd. To właśnie tu, w Wielkopolsce, do Powstania przygotowywały się całe pokolenia, to tutaj zanim zabrzmiały salwy przez stulecia trwała wielka cywilizacyjna konfrontacja z niezwykle groźnym przeciwnikiem. Tu Polacy pokazali wcześniej, że potrafią nie tylko doskonale się bić i umierać za Ojczyznę, ale potrafią dla niej żyć, budować i organizować nie gorzej niż Niemcy" – mówił Burmistrz Kcyni.
Następnie odbył się Apel poległych, który odczytali harcerze ze Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni: Joanna Rossa, Filip Grzechnik i Jagoda Dubiel. Delegacje złożyły kwiaty przy obelisku upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich, a następnie poczty opuściły płytę Rynku i uczestników zaproszono już do obejrzenia inscenizacji, która obrazowała zdobycie dworca kolejowego w noc sylwestrową 1918/1919 r., a następnie kolejne dni walk o Kcynię. Były strzały, wybuchy, krew i ofiary i bardzo realistyczne oddanie rzeczywistości. Na budynku Urzędu Miejskiego wisiał niemiecki napis „Exin” (Kcynia) i niemiecka flaga. Powstańcy najpierw ogłosili dobrą nowinę o mobilizacji i wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, a potem szli do walki i starli się z oddziałami „Grenschutzu”. W rekonstrukcji wzięli udział także kcynianie, wcześniej rekrutowani w punkcie rekrutacji. W rolę sanitariuszy wcielił się Mikołaj Tubiszewski i Paweł Napierała, a Powstańcami byli: Albert Nowak, Robert Jaszak, Miłosz Gratkowski, Artur Bogusz oraz p. Henryk Wesół. Oczywiście inscenizacja została przygotowana przez grupy rekonstrukcji. Wzięły w niej udział m.in. grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gniezno”, grupa rekonstrukcyjna z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie pod opieką Roberta Gawła, grupa „NAM Poznań”, Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia Sekcja Historyczna, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Poznań, XIII Kompania Poznań, grupa rekonstrukcyjna przy Bydgoskim Związku Drużyn Harcerskich ZHP pod kierunkiem Witolda Dobrzyńskiego, grupa rekonstrukcji Nowa Wieś Wielka przy gospodarstwie agroturystycznym Tadeusza Szamockiego. Scenariusz widowiska i jego realizacja: Artyleria Poznań Wojciech Nawrot.
Po inscenizacji można było zrobić sobie wspólne zdjęcie. Organizatorzy zadbali też, aby mróż aż tak bardzo nie dawał w kość - serwowana była przepyszna grochówka (obsługa firma E.M. Głuszczyńscy "Pałuki" Malice). W budynku Urzędu można było się ogrzać i wypić herbatę (pomoc organizacyjna Monika Jachymska), a przy okazji obejrzeć stałą wystawę "Kcynia na starej pocztówce". Na rynku rozstawiono koksowniki, których obsługą zajęli się pracownicy ZGKiM. Nad bezpiecześntwem i logistyką czuwali strażacy z OSP Kcynia oraz kcyńska policja, a medycznie imprezę zabezpieczała karetka kcyńskiej podstacji NZOZ Nowy Szpital w Nakle i Szubinie. Nagłośnienie M-GOK w Kcyni. Element dekoracji widowiska (słomę) przekazała nam sołtys Dziewierzewa Maria Łyszczarz oraz osoba pragnąca zachować anonimowość.
Relacja z obchodów w TVP Bydgoszcz --- ZOBACZ TUTAJ
autor publikacji : Anna Duda-Nowicka kcynia.pl/fot.Kamila Czechowska
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj19
wczoraj16
razem163993
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi