Obchody rocznic
2012-01-15 » 93. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Brzozie i odsłonięcie pomnika
miejsce rocznicy : Brzoza
Jednak w mieszkańcach Brzozy cały czas wzrastał pomysł odbudowy pomnika mauzoleum, który był chlubą i dumą tej miejscowości. W 1999 r. rozpoczęto przygotowania w celu przywrócenia pamięci o czynach patriotycznych Brzozy i jej okolicy. W 2001 r. szkoła podstawowa przyjęła imię Powstańców Wielkopolskich, a w 2005 r. zawiązał się Gminny Komitet Odbudowy Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Brzozie, głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia był pan Alojzy Żmudziński. Przewodniczącym komitetu został sołtys Brzozy pan Waldemar Owczarzak. ZOBACZ W MATERIALE FILMOWYM CHWILĘ ODSŁONIĘCIA POMNIKA W BRZOZIE 15.01.2012 R. KLIKNIJ TUTAJ
Efekt społecznej pracy komitetu jest zachwycający. Uczestnicy niedzielnej uroczystości zostali zauroczeni widokiem odsłoniętego monumentu, który w całości został odtworzony zgodnie z tym z roku 1923. Odsłonięcie odbudowanego pomnika poprzedziła msza święta odprawiona w intencji powstańców przez ks. biskupa dr. Jana Tyrawę, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Zaproszonych gości powitał gospodarz tej ziemi, wójt gminy Nowa Wieś Wielka, pan Wojciech Oskwarek. Na uroczystość przybyli: Ewa Mes – wojewoda kujawsko-pomorski, Dariusz Kurzawa – wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Marian Kadow – prezes honorowy Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Bydgoszczy, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska, radni powiatu bydgoskiego, radni gminy Nowa Wieś Wielka, delegacje szkół, OSP w Brzozie i Nowej Wsi Wielkiej, instytucji i stowarzyszeń, prezesi kół TPPW 1918-1919 w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha – mjr Jarosław Odrobiński, w Inowrocławiu – Rafał Cyms, wnuk ktp. Pawła Cymsa, który walczył o Brzozę w 1919 r., w Barcinie – Grzegorz Michalak, w Bydgoszczy – Andrzej Grubczyński, w Szubinie im. ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego – Piotr S. Adamczewski. Uroczystości odbyły się przy udziale kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej, a wartę przy pomniku zaciągnęli: żołnierze, harcerze, strażacy i grupy rekonstrukcyjne w historycznych mundurach z okresu powstania. Pamięć bohaterskich powstańców swoją obecnością uczcili również kibice klubu sportowego Zawisza w Bydgoszczy oraz licznie przybyłe poczty sztandarowe.
Odsłonięty pomnik mauzoleum poświęcił ks. bp. Jan Tyrawa, następnie odbył się apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy. ZOBACZ SALWĘ HONOROWĄ POD POMNIKIEM W BRZOZIE 12.01 2012 R. --- ZOBACZ TUTAJ
Odsłonięty pomnik w Brzozie jest „perłą w koronie” Miejsc Pamięci Narodowej poświęconych powstańczej glorii w województwie kujawsko-pomorskim, a społeczne zaangażowanie i poświęcenie osób z komitetu odbudowy zasługuje na najwyższe uznanie, co jako uczestnik tych uroczystości czynię.
W mogile spoczywa dwunastu z nich pochowano na wzgórzu w Brzozie:
szer. Stanisława Chęsiaka
szer. Tadeusza Ciesielskiego
szer. Walentego Górnego
szer. Mariana Krupskiego
szer. Maksymiliana Krzymińskiego
szer. Józefa Łysiaka
szer. Kacpra Myślińskiego
szer. Józefa Skrysiakszera
szer. W. Szmytkowskiego
szer. Wojciecha Szymańskiego
szer. Leona Tyczkę
szer. Jana Wiśniewskiego.
FILM Z ODSŁONIĘCIA -----------ZOBACZ TUTAJ
autor publikacji : Piotr S. Adamczewski
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj19
wczoraj16
razem163993
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi