Obchody rocznic
2012-01-11 » 93. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Szubinie - Zespół Szkół
miejsce rocznicy : Szubin
W uroczystości uczestniczył także Piotr S. Adamczewski - prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który na tą okoliczność przywdział mundur powstańca i już od godzin rannych dał się poznać mieszkańcom Szubina podczas akcji informacyjnej z jednodniówką Orędownika Szubińskiego. GALERIA ZDJĘĆ Z AKCJI INFORMACYJNEJ - ZOBACZ TUTAJ
Modlitwę nad mogiłą powstańczą poprowadził ks. kanonik Tadeusz Lesiński – proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa i dziekan szubiński w asyście ks. prałata Jana Kątnego – rezydenta parafii farnej, ks. Jacka Pawelczyka – proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli, ks. kanonika Michała Kudłacika – rezydenta parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęło Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich na czele z jej prezesem Wojciechem Lisieckim. W uroczystościach pod pomnikiem uczestniczyły również licznie zgromadzone sztandary szkół, organizacji społecznych i stowarzyszeń. Kibice Wiary Lecha na zakończenie tej części uroczystości dla uczczenia pamięci poległych i walczących w powstaniu odpalili race.
Po zakończeniu na cmentarzu uczestnicy rocznicowych obchodów udali się do Zespołu Szkół w Szubinie przy ulicy Tysiąclecia, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów tej placówki pod kierownictwem nauczycielek Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Występy uczniów uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Harmonia z Janowca Wielkopolskiego. Podczas akademii legitymacje członkowskie otrzymali uczniowie gimnazjum, którzy udzielają się w pracach młodzieżowego koła TPPW 1918-1919 przy Zespole Szkół w Szubinie. W holu szkoły przygotowano okolicznościową wystawę Muzeum Ziemi Szubińskiej poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu na Pałukach i Krajnie oraz przygotowano poczęstunek dla uczestników rocznicowych uroczystości.
autor publikacji : Piotr S. Adamczewski
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-11-22
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj24
wczoraj16
razem163998
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi